זה כבר כמה שנים שאני עומד על במות וזועק את זעקת הצעירים, ככל שעובר הזמן דירה בישראל הופכת למצרך יקר ולא נגיש לזוגות צעירים. צעירים היום נכנסים למצב בו הם צרכים לשעבר את שארית חייהם להלוואות לטובת רכישת נכס וכדי להקל עליהם את הצפרדע נתנו להלוואה שם שונה – משכנתא.

הזעקה שלי שונה מהזעקה של הפוליטיקאים, הזעקה שלי היא זעקה שבאה מתוך תפיסת עולם קפיטליסטית ופרקטית. הזעקה שלי לצעירים היא תתעוררו ואל תחכו לטובות של אף אחד שיפתור לכם את הבעיות, גדול ככל שיהיה, גם אם קוראים לו ממשלת ישראל.

רק אתם הצעירים יכולים לעזור לעצמכם ולשפר את מצבכם הכלכלי וזאת מתוך ההבנה שהכסף יעבוד טוב יותר עבורכם אם תהיו בתנועה, אני קורא לצעירים להשקיע את כספם בנדל”ן, לא לתת לכסף להתייבש בבנק בתוכניות פק”מ אלא להצמיד את הכסף לאותו מדד מיוחל אותו הם רוצים להשיג – תצמידו את הכסף לנדל”ן. תקנו נכסים להשקעה ותצמחו עם הנדל”ן ככל שהוא צומח, אם אתם לא יכולים באזור מגוריכם אז בפריפריה, אם אתם לא יכולים בפריפריה אז בחו”ל, אם אתם לא יכולים בחו”ל אז בקרנות השקעה. אבל אל תשבו ותבכו ותחכו להבטחות הממשלה כי אז תישארו בלי כלום.

זאת לדוגמה, הרצאה שהעברתי בתחילת 2016, לפני שהבנתי שהמשקיעים בורחים להשקעות חו”ל בגלל האיומים של האוצר לקנוס אותם במיסים:

ביום חמישי 24.5.2018 ראיינתי את חבר כנסת רועי פולקמן מסיעת כולנו בתוכנית שלי “פשוט כסף” ברדיו גלי ישראל… בזמן הראיון שוטף המילים והסיסמאות, התשבחות העצמיות קצת טשטשו את העיקר ולא קיבלתי תשובה לשאלה פשוטה- מאיפה היזמים אמורים להוריד את המחיר?

חלק קטן מהראיון:

במהלך הראיון ח”כ רועי פולקמן ציין כי כבר ישנם 60,000 יח’ דיור במסגרת מחיר למשתכן. מה שהוא שכח לציין זה העובדה שמדובר ב60 אלף יח’ דיור במהלך 3 שנות כהונת שר האוצר משה כחלון.

איפה הבעיה? הנתונים מעוותים.

הביקושים במדינת ישראל מידי שנה עומדים על יותר מ50,000 דירות חדשות. במהלך שנת 2017 נפתחו 66 מכרזים של צמודי קרקע – 2,197 בתים ו23 מכרזים לבנייה רוויה – 29,470 יח’ דיור (מתוכם רק 7,094 לשוק החופשי השאר למחיר למשתכן)

בשנת 2018 רק 21 מכרזים לצמודי קרקע 586 יח’ ו 18 מכרזים עם 5,650 יח’ דיור (מתוכם 1,941 דירות לשוק החופשי) בקצב הזה מדובר בכ 12,000 יח’ דיור בלבד לשנה הקרובה.

אני שאלתי את חבר הכנסת שאלה פשוטה והתשובה לא הייתה מספקת. שאלתי אותו “מאיפה אתם מצפים שהיזמים יורידו מחירים?” תשובתו הלא מספקת הייתה מהקרקע ומהשיווק

הקרקע שייכת למדינה והיא קובעת את המחיר והשיווק מהווה רק 2% ממחיר הדירה… במילים אחרות, הורדת המחירים נמצאת בידי הממשלה בלבד ע”י הוזלת מחירי הקרקע, הפחתת מיסים וקיצור הבירוקרטיה. לטעון שאותם יזמים, אלה שבונים את המדינה, הם “עושקי הצעירים” (לפי תפיסת כחלון) זה שקר ועיוות של המציאות.

לצערי הקמפיין של מפלגת כולנו הינו קמפיין בלתי פוסק. קמפיין שהתחיל כבר בתוצאות הבחירות של הממשלה הנוכחית ותחילת הקדנציה באוצר ותמשיך עד לבחירות העתידיות מעבר לאופק. האמירות טבולות בסיפורי מעשיות שהילדים שלי כשיגדלו בוודאי ישלמו על כך את המחיר…

למדתי הרבה בראיון הזה ובעיקר עד כמה התפיסה שלי היא נכונה ועד כמה חשוב להשקיע בנדל”ן ולא לחכות לממשלה. הממשלה היום נשמעת מבטיחה ומשתמשת בשיטה של חזרה על סיסמאות כמה שיותר פעמים, כי אם יגידו את זה מספיק פעמים בסוף גם נאמין.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
LinkedIn
Google+
http://t-nadlan.com/%D7%AA-%D7%9E%D7%A7%D7%A6%D7%95%D7%A2%D7%A0%D7%99-%D7%A0%D7%93%D7%9C%D7%9F">
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube